Uzay Terapisi


Bedensel engelli çocukların rehabilitasyonunda önemli rol oynayan uzay terapisi sisteminin Merkezimize kurulumu 2014 yılında gerçekleştirilmiştir.
Merkezimiz, “3C Metodu – Uzay Terapisi” sertifikasına sahiptir.
Bilimsel doğrular ve öznesi çocuk olan bir anlayışla hizmet vermekte olan Merkezimiz, çağdaş nesil ekipmanlar ile hizmet vermeye devam etmektedir. Ortopedik ve nörolojik engeli olan çocuklara farklı disiplinleri uygulama çabamız, uzay terapisi sisteminin Merkezimizde hizmete girmesini sağladı.

Uzay Terapisi Nedir?

Uzay terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve serebral palsi başta olmak üzere bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur. Uzay terapisi, suit therapy, adeli suit therapy ve spider therapy gibi isimlerle de bilinmektedir.
Uzay terapisi, uzun yıllar rehabilitasyona giden ve istediği sonucu elde edememiş fiziksel engelli çocuklar için yeni, farklı heyecan verici bir disiplin olup; serebral palsi, felç, spinal kord yaralanmaları, travmatik beyin taralanmaları ve nöromusküler hastalıklar gibi birçok durumda kullanılır.
Çocukların öz güven duygusunun oluşmasına katkı sağlayan sistem, ailelerde görülen tükenmişlik duygusunu yok etmekte ve oldukça başarılı örnekler vermektedir.
Uzay terapisi, patolojik hareket kalıplarını azaltır, kuvveti arttırır, kas kontrol ve koordinasyonunu arttırır, dayanıklılığı arttırır; oturma, emekleme ve yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri artırır.
Rehabilitasyonun tüm modüllerini oluşturan egzersizlerin kaliteli ve ölçülebilir kılması ve oyun aktivitesine dönüştürmesi acısından göz kamaştırıcı sonuçlar vermektedir.