Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB)


Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB)

Tanımı

Otizm spektrum bozukluğu (OSB); düşünme, duygu, dil ve başkalarıyla ilişki kurma becerisi alanlarında sorunlara neden olabilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Beynin işlevini etkileyen nörolojik bir durumdur. Otizmin etkileri ve semptomların şiddeti her insanda farklıdır. Otizm, genellikle çocuklukta teşhis edilir. Erkeklerde kızlara oranla üç ile dört kat daha yaygındır. Otizm, çoğunlukla hayat boyu sürer; ancak OSB'li çocukların bağımsız olarak işlev görmesi mümkündür.

Özellikleri

Otizm, şiddet ve semptomların kombinasyonu açısından kişiden kişiye farklılık gösterir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yetenek ve özelliklerinin geniş bir yelpazesi vardır. Hiçbir çocuğun görünüşü veya davranışı aynı değildir. Semptomlar hafif ile şiddetli olabilir ve genellikle zamanla değişir.
Otizm spektrum bozukluğunun özellikleri üç kategoriye ayrılır:
1. İletişim sorunları: İletişim sorunlarına dili kullanma veya konuşma zorluğu dahildir. Otizmi olan bazı çocuklar ilgisini ve konuşmalarını birkaç konu üzerinde yoğunlaştırır, bazıları sıklıkla tekrar eden cümlecikler kurar ve bazıları ise çok sınırlı konuşurlar.
2. İnsanlara, olaylara ve olaylara ilişkin zorluk: Arkadaş edinme, insanlarla etkileşim kurma, yüz ifadelerini okuma ve göz teması kurma gibi konularda zorluk çekerler.
3. Tekrarlayan vücut hareketleri veya davranışları: Elle sallama, tekrar eden sesler veya cümleler gibi.
Otizmi olan birçok çocuk, rutin ve benzerlik konusunda dikkatli davranır ve alışılmadık ortamlara veya rutindeki değişikliklere uyum sağlamada güçlük çeker. Otizmi olan birçok insan normal bilişsel becerilere sahipken, diğerleri bilişsel zorluklara sahiptir. Bazıları ise bazı tıbbi durumlar (örneğin uyku sorunları ve nöbetler) için daha büyük risk altındadır.

Teşhis ve Risk Faktörleri

Otizmin belirtilerini azaltmak ve otizmi olan insanların ve onların ailelerinin yaşam kalitesini arttırmak için erken teşhis ve tedavi önemlidir.
Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun normal şekilde gelişmediğine dair endişeleriniz varsa, bu endişeyi sağlık kurumlarına getirmeniz önemlidir. Çocuğunuzun muhtemel otizm belirtileri gösterdiğine dair güçlü bir endişeniz varsa, o zaman tanı amaçlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Küçük çocuklarda OSB için olası belirtiler şunlardır:
• 12 aya kadar kendi adına cevap vermeme
• 14 aya kadar nesnelerle ilgilenmeme
• 18 aya kadar oyunları taklit etmeme
Otizm spektrum bozukluğuna neyin sebep olduğu, henüz belirlenmiş değil. Genler veya çevresel faktörler de dahil olmak üzere birçok faktör muhtemelen otizme katkıda bulunur. Ailede otizmi olan biri varsa, bir çocuk otizme karşı daha fazla risk altındadır.

Ebeveynlere Öneriler

Otizmi olan bir çocuğa sahip olmak bütün aileyi etkiler. Otizmin tedavisi ve eğitimi; stresli, zaman alıcı ve pahalı olabilir. Bütün ailenin fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat etmesi önemlidir. Otizm spektrum bozukluğu hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Belirli endişeler için profesyonel yardım isteyin. Kendinize ve diğer aile üyelerine zaman ayırın.

Tedavisi

Otizmde erken tanı ve tedavi önemlidir. Otizm için tek bir tedavi yöntemi yoktur. Eğitimlerimiz; uygulamalı davranış analizi, beceri geliştirme, davranış tedavileri, konuşma terapisi, sosyal beceri eğitimi ve akademik çalışmaları içermektedir.