Kekeleme


Kekeleme

Kekeleme nedir?

Kekeleme (kekeme veya kekemelik olarak da adlandırılır), konuşmanın doğal ritmini veya akışını durduran bir konuşma bozukluğudur. Sesler, heceler, kelimeler veya cümlelerin tekrarını içerebilir. Genellikle iki ile beş yaş arasında başlar. Kekeme olanlar, ne söylemek istediklerini biliyorlar, ancak söylemekte güçlük çekiyorlar. Kekeleme bulguları ve belirtileri bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Kekelemeye ayrıca tikler eşlik edebilir. Kekeleme, yorgunluk veya stresle daha da kötüleşebilir.

Belirtiler

• Bir kelimeyi başlatmada zorluk.
• Bir kelimeyi veya bir sözcük içindeki sesleri uzatmak.
• Sesin, hecenin veya kelimenin tekrarı.
• Belirli heceler için kısa sessizlik veya bir kelime içindeki duraklar.
• Bir sonraki kelimeye geçme zorluğu nedeniyle ekstra kelimeler eklenmesi.

Nedenler

Kekelemeye birçok etken neden olabilir. Erkeklerde daha fazla görülür. Kekeleme, konuşma üretiminin altında yatan beyin aktivitesi ile ilgili bir takım sorundan kaynaklanıyor olabilir. Kekelemenin bedensel bir bozukluk olduğu düşünülmekte ve sinirlilik, stres ya da yanlış ana baba tutumları gibi faktörlerin neden olabileceği üzerinde durulmaktadır. Kaygı, kekelemeye neden olmaz; fakat kekelemeyi daha da artırabilir.

Tedavi

Erken müdahale önemlidir. Kekelemeye 15 günde son gibi uygulamalar, çözüm olmadığı gibi sorunun ertelenmesine neden olmaktadır. Etkin bir tedavi yöntemi gerektirmektedir.